czwartek, 3 września 2015

Blodpudding
       Jestem coraz bardziej zaskakiwany smakami tradycyjnych potraw ze Skandynawii.
Znajomi i rodzina znają mnie z tego, iż lubię łączyć ze sobą różne smaki, przegryzając kiszonego ogórka kanapką z dżemem, lub taplajac go w śmietanie ...

       Dla szwedów, łączenie ze sobą słonego ze słodkim, to chyba najpopularniejsza kombinacja.
Smażony boczek ze słodkim sosem, w sąsiedztwie świńskiej krwi? Czemu nie.

       Blodpudding to danie, którego głównym składnikiem jest świńska krew. Znajdziemy tam również: mleko, mąkę żytnią, smalec, piwo lub kwas chlebowy, cebulę, ziele angielskie i majeranek.

     Dokładny skład zależy od receptury  i różnych obszarów geograficznych. Ciasto wlewa się do form i piecze się w łaźni wodnej, a następnie odstawia do wystygnięcia. Dziś wykonuje się to przemysłowo.

      Moja wersja zawiera: wodę, mąkę z pełnego ziarna żyta, mąkę pszenną, tłuszcz z mięsa wołowego, sproszkowaną krew wołową i wieprzową, cukier, sól, tkanki łączne z wołowiny, przyprawy (np cebula, cynamon, kolendra) białka zwierzęce z wieprzowiny, błonnik ziemniaczany, aromaty

Jest również wersja light, bez cukru i bezglutenowa :)
.

      Dlaczego zaczęto produkować ten przysmak? Myślę, że z tego samego powodu co kaszankę.
Po prostu krew, była pewnym produktem uboczny uboju zwierząt, a żeby się nie marnowała kombinowano jak by ja przetwarzać, by nadawała się do przechowywania i spożycia.


Sposoby serwowania:
Producent podaje sposób przyrządzenia: Ciąć około 1cm grube plastry. Smażyć na średnim ogniu przez 2-4 minuty z każdej strony.
Smażyć najlepiej na maśle, lub gotować na mleku. 
Najprostszym sposobem podawania usmażonych plastrów jest zestawienie ich z dżemem, sosem z borówki brusznicy. Czasem podawany jest również z bekonem, ziemniakami, kapustą, a nawet z gałką lodów waniliowych. W zależności od lokalnej tradycji.


Dżem, sos z borówki brusznicy.
12 z 15 kupowanych blodpuddingów w Szwecji produkowanych jest przez firmę z marką geaGA Carlsson AB jest markę Gea. Firma została założona w 1926 roku w Eskilstuna W listopadzie 2002 roku zanotowano produkcję ponad 3000 ton rocznie. Firma została kupiona przez Food Group Sardus AB 1999, co z kolei włączone do Atria (Duński dystrybutor i producent żywności) w roku 2007. 
Dziś, produkcja blodpudding odbywa się w Tranas - na południu Szwecji.Jeśli chcesz wykorzystać mój tekst lub zdjęcia, skontaktuj się najpierw ze mną: anakul@gmail.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy